Světélkující dinosaurus DinoPet


Bioluminiscenční ''domácí mazlíček'' naše zkušenosti a recenze

Image 0

Dino Pet je koncept, který nás zaujal na první pohled. Uvnitř tohoto malého akvária ve tvaru prehistorické příšerky totiž bují plankton (dinoflagellate) schopný biolominiscence. Ta je ve tmě aktivována kinetickou energií (pohybem).

Bioluminiscence je velmi působivým přírodně objevujícím se fenoménem. DinoPet využívá energie slunečního svitu a střádá ji přes den jako baterie. V noci potom vydává lehce modrý svit pokaždé když si s ním hrajete. 

Jedná se o živé mikroorganismy, které vyžadují jistou péči tak jako jiní domácí mazlíčci.. :D

V tomto případě adekvátní péče znamená udržovat vašeho ''Dinoše'' v teplotě někde mezi 17-25°C, mimo přímé sluneční záření a čas od času dodat živiny.

Celý koncept je fascinující a poutavý nicméně výsledný efekt je neuspokojivý.

Po správném ''zabydlení'', které může trvat až 2 týdny se vám dostane pouze zklamání. V momentě, kdy je vše připraveno, po dlouhém čekání poprvé ve tmě s DinoPet zachrastíte a dostaví se světelné švitoření v délce vteřinky. Zkoušíte tedy pohybovat s obsahem dále, ale doba ''svitu'' se ještě zkracuje a ztrácí na intenzitě. Svit jako na obrázku není takový ani v první milisekundě. Kvůli zdraví planktonu je nutné nechat uvnitř vzduchovou kapsu, což způsobí, že hlava sošky je naplněna přinejlepším do poloviny. Svit se objeví pouze v té části těla, kde se voda přejívá, tvoří víry a nikdy se nám nepovedlo rozzářit ''Dinoše'' více jak z poloviny.

Závěr:

Zajímavý koncept a unikátní možnost jak spatřit a ovlivnit přírodní fenomén bioluminiscence. Nicméně efekt, který se projeví je velmi krátkodobý a po celém dni ''nabíjení'' vydrží pouze pár vteřin. Poměr cena výkon je tedy naprosto nedostačující. 99.9% času tráví na polici jako průhledná plastová soška.